logo

Düğün fotoğrafçılığı’na başlamam


Bu işi yapmaya karar verme sebebim, en büyük hobilerim arasında bulunan fotoğraf çekmek ve bundan mutluluk duymamdır.
Meslek haline getirmeden önce kişisel, portre fotoğrafları ve manzara fotoğrafları çekmeye çalışırdım tabiiki amatörce..


Meslek olarak yapmaya başlamadan önce bu işin kesinlikle profesyonel eğitimini almak gerekli , uygun ekipmanların sağlanması gerekli. Elime en iyisinden bir fotoğraf makinası alayım internetten reklam vereyim nasıl olsa her malın alıcısı var gibi bir iş kesinlikle değil..


Çünkü insanların en güzel anlarını mahvetmekte, mükemmel hatıralar bırakmakta sizlerin elinde oluyor..


Ben bu işe ablamın yönlendirmesi üzerine başladım. Ablam Esra Sönmez @esrasonmezphotography tabiiki o mükemmel bir doğum fotoğrafçısı.
İşi araştırma maliyetim ilk aldığım ekipman maliyetinden bile fazla oldu gerek vakit gerekse profesyoneller ne kullanıyor, nasıl ilerleyebilirim.

Defalarca farklı mekanlara çekimleri düğün dış çekimlerini izlemeye gittim ekipmanları not edip fotoğrafçılarla kısa kısa muhabbetler ettim.


Fotoğrafçılık camiası değişik bir camia insanlar sizi kırmadan gayet güzel bir şekilde muhabbet ederek ne ne işe yarar neler faydalı nelere gerek yok söyleyebiliyorlar. Şaşıracaksınız ama esnafı bile öyle araştırmadan gittiğim birkaç malzemeyi işime yaramayacağı için satmadılar.


Bu sektöre ısınma ve aşkla yapabildiğim için en büyük sebeplerimden bir tanesi içlerinde kötü insanlar barındıran bir sektör olmaması.


Bir defasında 1500$ bir ekipmanı kullanması için zorda kalan meslektaşına hiç düşünmeden veren bir fotoğrafçı gördüm.
Arkadaşlar bu çok önemli rakip olarak değil meslektaş olarak görüyor insanlar birbirlerini..


Bu arada dışardan bakıldığında bu işten çok büyük paralar kazanılıyor gibi görünüyor 🙂 maalesef o iş öyle değil arkadaşlar bu işin sürdürülebilir olması için ekipmanlarınızı sürekli güncellemeniz ve yedek ekipmanlı çalışmanız gerekli 🙂


Gördüğünüz üzere boynumuza kolumuza sıkı sıkı sardığımız fotoğraf makinelerimiz araba kilometresi gibi çalışan bir sistemle çalışıyor. Çekim sayısına göre çok çabuk yıpranıp değişmesi gerekebiliyor 🙂


Bunların yanı sıra ışıklar, tripotlar, ışık ayakları, perdeler ve sayamadığım bir çok ekipman dış mekanlarda kullanıldığı için çabuk yıpranıp çabuk değişiklik gerektiriyor.


Neyse kafanızı fazla şişirmeden 🙂 Düğün Fotoğrafçılığı ile ilgilide çekinmeden iletişim bilgilerimden sorabilirsiniz, illa fotoğraf çektirmeniz gerekmez 🙂


Bu arada bu işe yeni başlayıp da fiyat araştırması yapan arkadaşlar direk ne amaçla sorduklarını belirtirlerse daha net bilgiler verebilirim. 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir